FEWP.06.10-IP.01-0053/24
Strona poświęcona realizowanemu przez Stowarzyszenie projektowi Uniwersytet Ludowy w Radawnicy miejscem aktywnej integracji społeczno-zawodowej w ramach naboru FEWP.06.10-IP.01-0053/24Tytuł projektu
Uniwersytet Ludowy w Radawnicy miejscem aktywnej integracji społeczno-zawodowej
Fundusz
Europejski Fundusz Społeczny +
Program
Fundusze Europejskich dla Wielkopolski 2021-2027
Priorytet
Fundusze europejskie dla Wielkopolski o silniejszym wymiarze społecznym (EFS+)
Działanie
Aktywna Integracja
Opis projektu
Projekt pn. "Uniwersytet Ludowy w Radawnicy miejscem aktywnej integracji społeczno-zawodowej" realizowany będzie przez stowarzyszenie Polskie Uniwersytety Ludowe, które jest podmiotem uprawnionym do ubiegania się o dofinansowanie zg. z zapisami w SZOP oraz Regulaminie konkursu - jest organizacją pozarządową. Niniejszy projekt realizowany jest zgodnie z zasadami określonymi w Wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021–2027.
CELEM PROJEKTU jest integracja społeczno-zawodowa 48 Uczestników Projektu (31K, 17M) zagrożonych ubóstwem bądź wykluczeniem społecznym, w tym osób biernych zawodowo, zamieszkujących województwo wielkopolskie, w okresie od 01.03.2025r. do 28.02.2026r., poprzez zrealizowanie indywidualnej i kompleksowej ścieżki wsparcia w wyniku czego:
• Co najmniej 41 osób podniesie swoje kwalifikacje i kompetencje zawodowe, poprzez ukończenie szkoleń, kursów, warsztatów i uzyskanie certyfikatów oraz dyplomów;
• Co najmniej 34 osób podniesie poziom aktywności społecznej, m.in. poprzez rozpoczęcie nauki, wzmocnienie motywacji i pewności siebie, udział w wolontariacie;
• Co najmniej 12 osób uzyska zatrudnienie, a kolejne 15 osób będzie poszukiwało pracy, co pozwoli na poprawę sytuacji materialnej i zwiększenie samodzielności Uczestników.
Dodatkowo, projekt obejmie również OSOBY Z OTOCZENIA Uczestników Projektu, co pomoże im zwiększyć szanse na integrację społeczną. Osiągnięcie ww. celu umożliwi kompleksowa ścieżka wsparcia UP i jego otoczenia w oparciu o program reintegracji, stworzony indywidualnie dla każdej osoby z uwzględnieniem diagnozy sytuacji problemowej, zasobów, potencjału, predyspozycji, potrzeb UP. Cel główny projektu przyczyni się bezpośrednio do osiągnięcia celu EFS+.CP4.H - Wspieranie aktywnego włączenia społecznego w celu promowania równości szans, niedyskryminacji i aktywnego uczestnictwa, oraz zwiększanie zdolności do zatrudnienia, w szczególności grup w niekorzystnej sytuacji Priorytetu 6 Działanie FEWP.06.10 Aktywna integracja, POPRZEZ REALIZACJĘ ZADAŃ I OSIĄGNIĘCIE GŁÓWNYCH WSKAŹNIKÓW.
GRUPA DOCELOWA (GD) jest zgodna z SZOP programu FEWP 2021-2027 oraz Regulaminem konkursu. GD obejmuje 48 osób - 31 kobiety w wieku od 18 do 58 lat oraz 17 mężczyzn w wieku od 18 do 63 lat zamieszkujących woj. wielkopolskie, będą to osoby zagrożone ubóstwem bądź wykluczeniem społecznym, w tym osoby bierne zawodowo z powodu niepełnosprawności, stanu zdrowia, ze względu na obowiązki rodzinne (opieka nad dziećmi/osobą starszą/osobą chorą/prowadzenie domu), jak i osoby bezrobotne, osoby które korzystają ze świadczeń pomocy społecznej lub kwalifikują się do objęcia wsparciem pomocy społecznej, tj. spełniają co najmniej jedną z przesłanek określonych w art. 7 Ust. o pomocy społecznej.
GŁÓWNE REZULTATY W PROJEKCIE:
1. Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu programu - 41 os.
2. Liczba osób, których sytuacja społeczna uległa poprawie po opuszczeniu programu - 34 os.
3. Liczba osób pracujących, łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek, po opuszczeniu programu - 12 os.
4. Liczba osób poszukujących pracy po opuszczeniu programu - 15 os.
Działania realizowane w projekcie, będą skupione na GD, w kierunku ich powrotu na rynek pracy z uwzględnieniem różnorodnych form wsparcia:
Zad. 1: Opracowanie ścieżki reintegracji społecznej, zdrowotnej, edukacyjnej i zawodowej.
Zad. 2: Reintegracja Społeczna Uczestników Projektu i ich otoczenia.
Zad. 3: Reintegracja w zakresie Profilaktyki Zdrowia Uczestników Projektu.
Zad. 4: Reintegracja Edukacyjna Uczestników Projektu.
Zad. 5: Reintegracja Zawodowa Uczestników Projektu.
Wnioskodawca, zapewnia, że:
1. Uczestnik proj. nie otrzymuje jednocześnie wsparcia w więcej niż jednym proj. z zakresu aktywizacji społeczno-zawodowej dofinansowanym ze środków EFS+.
2. W proj. zapewniona zostanie przejrzystość procesu rekrutacji oraz warunków realizacji poszczególnych form wsparcia.
Wartość Projektu
902 503,63 PLN
Dofinansowanie
857 378,44 PLN
Dofinansowanie UE
631 752,54 PLN
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie